Želví rybník / Turtle pond

A keš by Calmik

zelvy-rybnikRybník, který se zde nalézá, není ani vyznačen na mapě – je jen přírodní nádrží pro protékající odtok nedalekého Nemilkovského rybníka. Čím je zvláštní je to, že sem už několik let lidé přinášejí své vodní želvy, aby se jich zbavili. Kromě těchto roztomilých plazu zde mela skončit také moje želva, než jsem ji zachránil...

Želva nádherná, neboli trachemys scripta elegans byl a stále je jedním z nejchovanějších druhů vodních želv na světe. Vzhledem k jejím velkým rozměrům, kterých dosahuje v dospělosti, se ale stává nechtěným mazlíčkem mnoha chovatelů, protože neodhadnou nárůst velikosti v pozdějším veku při koupi mláděte. Z želvy se pak stává zvíře, které je na obtíž a tak se již nejeden chovatel uchýlil k "vyhoštení" svého člena rodiny někam do rybníka. Vše bylo v pořádku, dokud želvy nádherné nezjistily, že zde nemají přirozeného predátora. Dalším překvapením bylo, že navzdory subtropickým podmínkám, ve kterých tyto želvy normálně žijí, dokáží přezimovat i naší (na ne dost krutou) zimu. Vzhledem k tomu, že v našich oblastech žije přísně chráněná želva bahenní (emys orbicularis), začala být vytlačována ze svého přirozeného biotopu a byla rázem ohrožena celá její populace. Z tohoto důvodu přikročila EU k razantnímu kroku a to omezení dovozu a vývozu želv nádherných. Vypouštění nejen želv nádherných ale plazu obecně do volné přírody je tak přísně zakázáno a hrozí za něj několikatisícové pokuty. V našem rybníčku se nachází nemálo těchto želv. Když je klidná hladina, je možné zahlédnout hlavu některé z želv jak se nadechuje nad hladinou. V kešce, která je ukrytá na jednoduchém místě, najde první nálezce také můj želví geocoin.

Dejte si pozor na možné přítomné rybáře, většinou sedí na místě přímo před keškou! Když uvidíte na parkovacích souřadnicích auto, raději chvíli počkejte, jestli to není nějaký kačer, jinak se ani nepokoušejte o odlov - nemá to cenu.

Original -zde-

 
Přihlásit se
Kdo je on-line?
Právě připojeni - hostů: 13 
Banner
Banner
Banner
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat