Janovská přehrada


A cache by porucik
Má první cache má za úkol predstavit Vám Janovskou prehradu - jedno z nejhezcích míst mého detství...

Přístup je možný pešky, na kole nebo autem po pravé straně údolí (ve směru zdola nahoru). Na výchozím bode je pěkný výhled pres jindy napuštěnou přehradu.

  • Na výchozích souřadnicích sečtěte sloupky spojené řetězem - dostanete X.
  • Pokračujte na N 50°36.(548+X) / E 013°33.(452-X) a objevte mikrovku se souradnicemi finále.
  • Jedním směrem urazíte méně než dva kilometry a není nutné vracet se stejnou trasou.

Vodní dílo Janov

101_1168Vodní dílo Janov postavené jako Mostecká přehrada leží na soutoku Loupnice a Klínského potoka v tzv. Hamerském údolí na rozhraní katastru obcí Krížatky, Lounice, Hamr.
Stavba hráze byla zahájena v červnu 1911 a dokončena v prosinci 1913. Hráz je tížná, zděná z lomového kamene, 53 m vysoká, v koruně 225 m dlouhá a 4.5 m široká. Zadržuje 1,65 mil. m3 vody v přehradní nádrži, jejíž vzdutí zasahuje do vzdálenosti 600 m. Vodní plocha měří 10 ha a její hladina leží v nadmořské výšce 488 m. Jezero dosahuje hloubky až 44,5 m; plocha povodí nádrže měří 8.4 km2; průměrný roční průtok činí 0.09 m3/s. Je údajně nejvyšší zděnou přehradou v ČR; hráz je zařazena mezi technické památky. Nádrž byla vybudována pro zásobování města Mostu a několika okolních obcí pitnou vodou (kapacita 70 l/s) a k vodárenským účelům slouží dodnes. Proto je v okolí přehrady I. pásmo hygienické ochrany a její bezprostřední okolí a hráz jsou veřejnosti nepřístupné.

Až do konce druhé světové války stačila Mostecká přehrada pokrývat stále rostoucí spotřebu pitné vody na Mostecku. Teprve v roce 1950 se přistoupilo k přípravě výstavby Flájské přehrady. Roku 1959 - ještě před jejím dokončením - postihlo území okresu suché počasí a voda do Mostecké přehrady se následující dva roky přečerpávala až z Bílého potoka.
Přehrada je dosud v dobrém stavu a je i nadále využívána pro vodárenské účely (pro vyšší vodohospodářský efekt byla v suchých obdobích převáděna do nádrže voda z potoka Svídnice), voda odtud putuje do pískových rychlofiltru a pak dolu do Janova.

Original -zde-

  
Přihlásit se
Kdo je on-line?
Právě připojeni - hostů: 6 
Banner
Banner
Banner
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat